Eczane Neon Tabelası Nedir?

 

Eczane neon tabelası tıpkı diğer bütün tabelalarda olduğu gibi reklam ve pazarlama amacı ile hazırlanan sadece eczanelerin kullanabildiği tabela çeşididir. Sadece eczanelerin kullanabiliyor olması bir tercihten ziyade kanuni olarak bir şarttır. Nitekim eczane tabelaları konusunda yapılan düzenlemeler neticesinde bu tabelaların hangi şartlarda asılabileceği ve hangi özellikleri barındırması gerektiği tek tek belirlenmiştir. Eczanelerin bu şartları yerine getirmemesi veya eczane sıfatı taşımayan iş yerlerinin eczane tabelası asması cezai müeyyidelere tabidir. Eczaneler tarafından kullanılan tabelalar dendiğinde akla gelen 2 çeşit tabela vardır. Bunlardan ilki zemin üzerine eczane ve eczane adının belirtildiği ve sıradan tabelalarla birebir aynı olan tabelalardır. İkinci tabela çeşidi ise sadece ‘E’ harfini içeren ve eczanenin yan açıdan da görülmesini sağlayan ışıklı – ışıksız tabela çeşididir. İki tabela çeşidi de eczaneler için özel olarak belirli kurallara göre hazırlanır. Peki, bu kurallar nelerdir? Buyurun inceleyelim!

Eczane Tabelası Yönetmeliği

Eczanelerin tek tipleştirilmesi ve daha kolay ayırt edilebilmesi amacı ile eczane tabelası konusunda 2014 yılında yürürlüğe giren yönetmelik eczane tabelalarında hâkim renklerin beyaz ve kırmızı olmasını zorunlu hale getirmiştir. Bunun yanında tabelaların hangi malzemeden üretileceği de belirlenmiştir. Işıklı ve ışıksız olmak üzere 2 çeşit üretilebilen eczane tabelası ışıklı tercih edilirse LED ile aydınlatılmalıdır. Kırmızı pleksi vakumdan üretilen yazıların eczane ismi kısmında herhangi bir aydınlatmanın yapılması yasaktır. Ancak diğer bölümlerde aydınlatma mümkündür. Eczane tabelalarında boyutlar 400×70 ila 1000×70 arasında değişiklik göstermektedir. Ancak en daima 70 olmalıdır.

Eczane Neon Tabelası Fiyatları

Eczaneler için hazırlanacak tabelalar konusunda belirli kriterler olsa da bu kriterler dışında ışıklı ve ışıksız seçenekleri eczane tabelası fiyatlarında değişkenliğin baş göstermesine neden olabilecektir. Bunun dışında eczaneler için hazırlanacak tabelaların boyutları da oldukça önemlidir. Nitekim boyu 900 cm’ye kadar uzatılabilen ve özel pleksilerin kullanıldığı tabelaların daha maliyetli olacağı aşikârdır. Tabelaların hazırlanması sırasında ortaya konulan işçilik kalitesi ve sağlamlığın da maliyetlere etki edeceği göz önüne alındığında eczaneniz için doğru tercihi iyi araştırmalar neticesinde yapmalısınız. Nitekim kalitesiz bir eczane tabelası paranızı çöpe atmanıza sebep olabilir.

Serkan ALAN Blog